Realita neexistuje. Skládáme si ji z příběhů, kterým jsme uvěřili. Rozhovor pro CULT Mag

Jiří Charvát je copywriter, bloger, spisovatel, stand-up komik, improvizátor, dvojnásobný mistr ČR v slam poetry. Skrze humor a příběhy chce bavit lidi, připomínat jim, že ve svých straších a bolestech nejsou sami a že svět je jen takový, jaký uvěřili, že je. Proč jeho samotného tohle uvědomění vyvedlo z konceptu? Jak dekonstruoval svůj svět? Co prožívá, když tvoří, a jak bojuje se svým strachem?

 
Srpnový CULT je o příbězích. Jirko, ty máš na svém blogu napsáno: „Všechno jsou jen příběhy. A kterému uvěříš, ten si prožiješ.“ Jakým příběhem žiješ teď?

Zrovna kvůli tomuhle uvědomění se právě teď, nacházím v existenční krizi a učím se v tom pohybovat. Z každé strany se někdo snaží nacpat do naší pozornosti a vypráví ti příběh, kterému chce, abys uvěřila. Ať už chce, aby ses nějak chovala, chce ti něco prodat, nebo chce, aby ses za něj provdala. Jenže všechno jsou to jen báchorky: „Buď celý život věrná, měj děti, buduj kariéru.“ Příběh vedle příběhu. Když je strhneš, nezůstane nic. Jenom prázdno. Kluzká plocha, po které padáš do nicoty. Tohle teď prožívám a nevím, co s tím.

 
Nemělo by ti právě tohle uvědomění dodat klid? Když víš, že všechno jsou jen příběhy, můžeš si vybrat ten, kterému chceš uvěřit?

Uvědomuju si, že všechno si vytvářím sám. Vidím to, co jsem. Stačí malá změna perspektivy a všechno je jinak. I s tímhle vědomím se ale pořád dokážu trápit. Což je o to víc frustrující, protože teď už vím, že si to dělám sám.

 
Celý rozhovor TADY.

 
 
 
 

Staň se patronem iwrite.cz.
Získáš přístup k novým ENTERům, mind-upům, slamům, přednáškám, článkům…
o měsíc dřív než všichni ostatní. A dobrý pocit, že mohly vzniknout díky tobě.

Přidej se na www.patreon.com/iwrite
Sám si řekni, kolik mi věnuješ za jeden kousek „umění“,
a splň mi sen: stát se spisovatelem a performerem na plný úvazek.