Kterému příběhu uvěříš, ten si prožiješ! Rozhovor pro Maitreu

Jiří Charvát získává stále větší popularitu jako blogger a performer, je autorem čerstvě vydané knihy Eskejp. Jeho blog iwrite byl letos nominován na cenu Magnesia Litera. Na webu má motto „Všechno jsou jen příběhy. A kterému uvěříš, ten si prožiješ.“ Vítejte ve světě Jiřího Charváta.

 

Hned na začátku rozhovoru mě Jiří uvedl do obrazu, proč si zvolil cestu humoru a performance:

Rozhovor? Nerad říkám, jak to je, protože to nevím. Uvědomil jsem si, že nic nevím. A proto mi vyhovuje, že to balím do humoru, do veršů. Nikomu nic neříkám. Není jasné, jak moc to myslím vážně. Ať si každý vezme, co chce. Lidi nemají rádi kázání, ale když začneš vyprávět příběh nebo jsi vtipný, tak zbystří.

 

A co tě vlastně k tomuto typu vyjadřování pudí? Tohle chci sdělit lidem.

Hledám něco, co tu má smysl dělat. A psaní se mi zatím osvědčilo nejvíc. Otevřít se. Když se nebojím být viděn a říkat, nad čím přemýšlím, filtruju si tím svět. Část lidí to zaplaší a ti mi zmizí, ale přitáhne mi to do života lidi, kteří přemýšlejí o tom stejném – a nejsem pak tolik sám.

Všiml jsem si, že když je někdo zapouzdřený a neprojevuje se, tak ani svět neví, kdo je, a tím pádem mu nemůže poslat do života stejně naladěné lidi. Teprve když ztratím ostych, ostatní jej ztratí taky. A najednou vidím, že lidi jsou krásní a hlubocí a že přemýšlejí o tom, proč jsou tady, o co tady jde. Každého to napadá, jen to není běžné téma hovoru.

 

Celý rozhovor TADY.