Jiří Charvát o své knize a o psaní. A také o slamu, síle slova a tripu do světa za zrcadlem. Rozhovor pro infolk.cz

Jiří Charvát je dvojnásobný mistr České republiky ve Slam poetry. Jeho blog byl nominován na cenu Magnesia Litera 2017. Na kontě má čerstvě vydanou knihu Eskejp. Je copywriter, básník, scenárista, performer. Jeho současnou výzvou je Stand-up, improvizační divadlo a hledání obrysů vědomí. Setkali jsme se začátkem května v relaxačním podkroví v budově Seznamu. Mluvili jsme o jeho nové knize, živém vystupování, improvizaci, o psaní a osobních výzvách. A také o inspiraci, o psychotropním zážitku, o magii tvoření, spiritualitě a síle slova.

 

Kniha

 
Jak se daří knize? Máš vyprodáno?

Na pár dní se kniha zařadila mezi nejprodávanější knihy. Chystá se recenze na Novinkách a v Reflexu, takže o knize bude ještě slyšet. Začíná šuškanda, na kterou hodně spoléhám. Píšou mi lidi, kteří jsou nadšeni, dostávám i zprávy jako „ještě jsem tu knížku ani neotevřel a už mi zajistila rande se slečnou z knihkupectví“. Reakce lidí jsou hezký, lidi jsou dojatý, rozesmátý. To je nejlepší reklama. Náklad je 2 000 kusů a tajně doufám v dotisk.

 

Kdo si kupuje tvoji knihu? Jsou to fanoušci z Facebooku, blogosféry a Slam poetry, nebo ji objevují i lidé mimo tyhle kruhy?

Největší publicitu mi zajistila moje videa ze Slam poetry, zejména dvě – Manuál k zbláznění a Co vidíš, když zavřeš oči. Začali se nabalovat lidi, kteří přemýšlejí o vědomí, o existenci, jako co se to tady děje, o co sakra jde, kde to jsme. Takhle vznikla moje čtenářská základna.

 

Celý rozhovor TADY.