Minirozhovor pro Slam poetry Zlín

U příležitosti středečního Nebeského slamu ve Zlíně mě jeho organizátoři podrobili stručnému výslechu.


 

Jak si vysvětluješ (sám, sebekriticky, pro sebe), že jsi 2× vyhrál Mistrovství ve slamu, navíc v takové konkurenci?

České publikum se chce smát. Tak jsem si připravil rýmované stand-upy. Jednoduché formou, aby je chytilo ucho. Úsporné slovem; co verš, to punchlajna. Na témata, která nás bolí: shánění partnera ve vyumělkovaném digitálním světě; pocit, že jsem pořád dítě a nezvládnu to, ale přitom ostatní vypadají, jako že vědí, co dělají. Když humor zároveň bodne do slabin, zdá se být chytrý.

 

Jaký máš vztah k jazyku obecně a jak moc se slam protíná s psaním pro tvůj blog a s prací copywritera? Stane se ti někdy, že se formy přelévají jedna do druhé?

Geoffrey Miller píše: „Klasickým symptomem paranoidní schizofrenie je přesvědčení, že mimozemšťané vysílají své myšlenky prostřednictvím neviditelných vln a ovlivňují tak naše chování. Každý profesor lingvistiky však ví, že obyčejní lidé běžně vysílají své myšlenky prostřednictvím neviditelných vln a ovlivňují naše chování. Říká se tomu jazyk.“

Jazyk mě fascinuje. Bez jazyka by existovalo jen velmi málo zprostředkované zkušenosti. Věděli bychom jen o tom, co jsme přímo zažili. Život by byl jenom stínem toho, co je teď.

Plus co všechno slovo dovede. Pohladit, ublížit, rozesmát, vystrašit, rozplakat. Adolf Hitler vyvolal 2. světovou válku a způsobil smrt milionů lidí jen tím, že pouštěl obláčky vzduchu z otvoru v hlavě.

Jazyk je kód, který používáme k přeručkování z mysli do mysli. Které není možné. Je tak dokonalý, a zároveň tak nedostatečný. Nikdy nikomu nevysvětlíte, jak se cítíte. Jak to u vás vypadá.

Poezie, próza, scenáristika, copywriting… všechno se to mísí. Jsou to pořád slova. Jen se jimi v každém případě snažím dosáhnout něčeho trochu jiného. Ale prostředky se tolik neliší.

 

Teď tě čeká (nebo se obecně mluví o tom), že půjdeš do „slamového důchodu“. Plánuješ comeback, nebo cítíš, že si potřebuješ odpočinout, dát si odstup nebo prostě jedeš dál?

Další metou je pro mě stand-up, se kterým teď začínám. Vnímám ho jako větší výzvu, protože když je při slamu ticho, můžu předstírat, že jsem zrovna hluboký. Když je ticho při stand-upu, je to neoddiskutovatelný fail.

Zároveň se nechci vzdávat slamu, který miluju pro jeho neohraničenost. Nenutí mě být vtipný. Nenutí mě rýmovat. Nemusím ani mluvit, když na to přijde. Nemusím nic. Můžu cokoli. Je pro mě platformou, kam můžu vystoupit, být viděn a říct, co chci zrovna říct.

 

 

Nebeský slam ve Zlíně

St 17. 5. 20.00 | Zlín, Sklep 33 | 90 Kč v předprodeji / 100 Kč na místěNebeský slam ve ZlíněZlín se rozduní nadpozemským slamem.

Vystoupí:

RIMMER | mistr ČR 2015 a 2016
ELLEN MAKUMBIROFA | vicemistryně ČR 2016
DR. FILIPITCH
HONZA DIBITANZL
KAMILA KAMILA
VIKTOR HANAČÍK
ZUA ŠVIERČKOVÁ

FB event | mapa